Prezent na dzień dziecka

Dzieciństwo, to jeden z najlepszych okresów czasu w życiu człowieka. Dobre życie rodzinne, zabawa i spędzanie czasu z rówieśnikami to czynniki, które w znacznym stopniu wpływają na nasze późniejsze życie. Dziecko wiele chłonie ze swojego otoczenia, a czytanie książek jest z pewnością tą czynnością, którą warto wpoić od najmłodszych lat.

Dzień dziecka

1 czerwca to ulubiony dzień wielu dzieciaków. Ich dzień. Wiele dorosłych zastanawia się wtedy, co podarować bliskim dzieciom. To musi być coś, co je zainteresuje i nie zostanie rzucone w kąt po kilku minutach zabawy. Dzieci w wieku szkolnym są niejako zmuszane do czytania lektur, które niekoniecznie je ciekawią. A gdyby tak podarować dzieciom książki, które sprawią, że ich zamiłowanie do czytelnictwa wzrośnie? Księgarnie oferują wiele książek dla młodszych i starszych dzieci. W zależności od wieku i charakteru dziecka można odpowiednio dobrać książkę, która je zainteresuje, a to wzbudzi w nim chęć na dalsze przygody z innymi utworami. Niestety czytelnictwo wśród dzieci zaczyna zanikać na rzecz nowości technologicznych, ale to nie znaczy, że nie warto krzepić czytelnictwa wśród najmłodszych.

Książki na dzień dziecka

Jeżeli już zdecydowaliśmy się, że podarujemy dziecku książkę na dzień dziecka, powinniśmy się zastanowić nad odpowiednim tytułem. Powieści, które czytamy w dzieciństwie, kształtują nasz późniejszy charakter. Pierwszą rzeczą, którą warto zrobić, jest dopasowanie książki do wieku dziecka.
Najmłodsze dzieci będą się niesamowicie bawić podczas czytania powieści o bajkowych stworach lub bohaterach, w podobnym wieku do nich, którym zdarzają się zabawne przygody. Lekko przerysowane postacie, przyjemne i wesołe tło powieści, więcej dialogów niż opisów – takie książki z pewnością spodobają się młodszym dzieciom. Nieco starsze będą wolały historie przygodowe, może z delikatną nutą fantasy, ale z postaciami w wieku nastoletnim, z którymi mogą się utożsamiać. W dalszym ciągu warto, by tło całej opowieści było dość radosne, a zakończenie pozytywne i budujące.
Dla dzieci, które powoli wchodzą w wiek nastoletni, bardziej odpowiednimi będą opowieści nieco “dojrzalsze”, być może historie, w których bohaterowie zmagają się z problemami, z którymi oni też będą się niebawem mierzyć – miłosne zawirowania czy egzaminy. Oczywiście te problemy nie muszą być  główną fabułą opowieści – nawet nie warto by były, ale gdy będą wątkami pobocznymi, to starsze dzieci już będą mogły się z takimi bohaterami utożsamiać.

Podsumowując książki na dzień dziecka to bardzo dobry pomysł, teraz trzeba tylko wybrać odpowiednią pozycję i pozwolić dziecku zanurzyć w innym świecie.